czwartek, 27 listopada 2014

MIZERIA TRWA, CZYLI KREDYTY HIPOTECZNE IDĄ JAK KREW Z NOSA. IDZIEMY NA REKORD?

Kontuzja nogi znów na chwilę wyeliminowała mnie ze snucia tragikomicznych wizji, które tak uwielbiacie czytać, ale pojawienie się nowego raportu AMRON-SARFiN o liczbie nowo udzielonych kredytów wywołało mnie z lasu ;) Wieści są bowiem dobre. Dobre z punktu widzenia osób planujących zakup mieszkania, bo od strony banków i deweloperów to już niekoniecznie ;)
Jak wynika z najnowszego Raportu AMRON-SARFiN, trzeci kwartał 2014 r. przyniósł osłabienie akcji kredytowej w polskich bankach w porównaniu z II kwartałem br. Poziom akcji kredytowej był również niższy niż w analogicznym okresie 2013 r.
Spadek dotyczył zarówno wartości, jak i liczby nowo podpisanych umów kredytowych. Liczba nowych umów wyniosła 43 653 (spadek o 4,06% wobec II kwartału), a ich łączna wartość sięgnęła 9,232 mld zł (spadek o 3,61% wobec II kwartału). W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku udzielono 2 120 mniej kredytów, a ich wartość spadła o 299 mln zł.
Jak łatwo policzyć, w trzech pierwszych kwartałach tego roku udzielono łącznie 131 094 kredytów hipotecznych. W całym roku 2013 kredytów mieszkaniowych było 176 866 sztuk. Oznacza to, że aby choćby wyrównać zeszłoroczny wynik w czwartym kwartale bieżącego roku klienci musieliby wziąć 45 772 kredyty mieszkaniowe, co jest mało prawdopodobne.
Ostatnie lata w hipotekach były coraz bardziej mizerne co świetnie obrazuje poniższy wykres:
Jak widzicie, tłuste lata tłustych kotów minęły bezpowrotnie. Na nic zdaje się obniżanie stóp procentowych, na nic też straszenie, że zaraz będzie drożej, że zaraz trzeba będzie mieć wkład własny 10%. Ludzie po prostu nie chcą brać kredytów i już! Zresztą po co im kredyt na mieszkanie w Polsce skoro oni żyją w Anglii, Niemczech czy innej Norwegii? ;)
Będzie to się oczywiście przekładało na dalsze spuszczanie powietrza z bańki napompowanej kilka lat temu. Część ludzi bez wątpienia przerzuci swoje oszczędności z lokat bankowych na rynek nieruchomości, bądź w poszukiwaniu wyższego zysku, bądź z obawy przed pojawieniem się dużej inflacji, która zjadłaby ich oszczędności. W końcu lepiej kupić mieszkanie i stracić trochę na zmniejszeniu się jego wartości, niż trzymać pieniądze w banku, tylko po to żeby za chwilę przekonać się na własnej skórze co to po polsku znaczy bail-in ;)
Jednak zakupy gotówkowe nie są w stanie zastąpić popytu kreowanego przez pieniądz kredytowy, na który nie ma zapotrzebowania. Obowiązkowy wkład własny tylko to zapotrzebowanie zmniejszy. Na horyzoncie nadal więc nie widać wzrostu cen, chociaż artykuły na zamówienie jak choćby ten dzisiejszy:
będą się pojawiać, bo otwarte przyznanie, że będzie coraz mniejszy popyt i coraz większa podaż doprowadziłoby do załamania rynku. Nikt nie kupi przecież dziś mieszkania za 5000m2 wiedząc, że za dwa lata będzie mógł je mieć za 4500m2.
Dzięki za przeczytanie.

9 komentarzy:

 1. Fakt, wszystko się zgadza, tylko wszyscy sprzedający na rynku wtórnym dopóki ich życie nie przymusi, raczej nie sprzedadzą bo przecież przegraliby życie. Może w końcu uda im się "jelenia" złapać co za starą norę zapłaci kilkaset tysięcy i uda się dzięki temu wybudować domek pod miastem, albo ewentualnie po dobraniu kredytu kupić nowe i większe "M". No nic trzeba być cierpliwym i czekać sobie spokojnie, choć czy dłużej czekam to tym bardziej się przekonuję, że może nie warto w ogóle kupować, bo kiedyś w cenie tego co teraz miałem kawalerkę przerobioną na 2 pokoje, a teraz 3 pełnowymiarowe z dobrym wyposażeniem mieszkanie, a za kilka lat może uda się dom wynająć w tych samych pieniądzach. W końcu mamy "wolny rynek" na wynajmie też i konkurencja chcąc nie chcąc rośnie wraz ze zmianami demograficznymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w poznaniu poobno fundusz mieszkan na wynajem kupil 124 mieszkania, maja byc dostepne od stycznia pod wynajem.
   jakbym kupil mieszkanie pod wynajem to nie byl bym zadowolony, ze ktos mi pod nosem za moje podatki psuje rynek...
   ciekawe jakie ceny najmu beda.

   Usuń
 2. Wielki dramat deweloperów. Indeks jednak jeszcze trzyma - ciekawe kiedy będzie zjazd.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim, daniem trochę demonizujesz. :)
  Na prawdziwy krach przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka lat. Za główna przyczynę tego co się działo i dzieje teraz wskazałbym demografię. 90% z kupujących nie ma pojęcia o całym rynku i nie uważało wzrostów cen o 100% za coś dziwnego i złego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zauważ, że indeks Wig-dew jest w połowie tworzony przez kilka wielkich spółek zajmujących się nieruchomościami komercyjnymi. Indeks deweloperów mieszkaniowych wyglądałby gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Można domyśleć się, jak będzie wyglądała ilość kredytów, gdy trzeba będzie mieć coraz więcej pieniędzy na wkład własny: 10, 15%. Czarno to widzę dla banków

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Banki podniosą opłaty od kont, kart kredytowych (podniosą limity od których nie trzeba płacić za kartę). Poza tym jeszcze jest MdM w którym wkład własny nie jest wymagany. Moim zdaniem rekomendacje powstały tylko pod deweloperke. Niestety na wykończenie trzeba mieć. A za 20tys ciężko będzie wykończyć mieszkanie.

   Usuń
 6. Problemem jest to, że banki chętnie dają pieniądze. To i ludzie biorą kredyty. Największy problem następuje gdy trzeba je spłacać https://www.cashbill.pl/platnosci/paysafecard

  OdpowiedzUsuń